Nároky na elasticitu pokožky pŕs počas tehotenstva a dojčenia sú rovnako vysoké, ak nie vyššie ako na pokožku bruška. V čase tehotenstva sa prsné tkanivo pripravuje na tvorbu materského mlieka a po pôrode sa prsia stávajú akousi továrňou na výživu pre bábätko, ktorá neustále mení svoj objem. Preto je dobré začať s masážou pŕs už v čase tehotenstva, aby bola pokožka dostatočne vláčna, elastická, hydratovaná a vyživená, a tým pádom pripravená na veľké zmeny.
Jemná manuálna masáž pŕs počas dojčenia podporuje podľa odborníkov aj skúseností mnohých mamičiek tvorbu a uvoľňovanie materského mlieka. Je nielen prirodzenou prevenciou retencie mlieka, ale aj odporúčaním pre udržanie zdravia pŕs po ukončení dojčenia. Vďaka masážam sa tiež významne znižuje riziko tvorby strií najmä v závere tehotenstva.
Masáž každý deň
S masážou pŕs začnite už 4 týždne pred pôrodom a robte ju pravidelne každý deň, najlepšie uvoľnená po kúpeli alebo sprche, kedy je vaša pokožka prehriata, prekrvená a pripravená na masáž. V čase dojčenia prsia umyte vlažnou vodou po každom dojčení a následne ošetrite masážnym olejom. V období intenzívneho dojčenia masírujte aspoň dvakrát denne, po rannej a večernej hygiene. Zaujmite pohodlnú polohu a náš špeciálne pripravený Masážny olej pri dojčení rozotrite jemne na celý prsník, vynechajte však dvorec a bradavku. Množstvo oleja závisí od veľkosti prsníka a hydratácie pokožky. Pri masáži by ste mali cítiť dostatočnú skĺznosť, ale zároveň by vám pokožka nemala prekĺzavať medzi prstami. Tromi prstami protiľahlej ruky malými krúživými pohybmi jemne vmasírujte olej do pokožky, vždy smerom od kraja prsníka dostredivo ku dvorcu. Druhou rukou si môžete pomôcť tvoriť oporu k masážnym ťahom, ak je vám to príjemnejšie. Dostredivé ťahy veďte z vonkajšej strany prsníka od podpazušia ku dvorcu a postupujte smerom cez kľúčnu kosť, stred hrudníka, spodnú časť prsníka a späť do podpazušia. Týmto spôsobom premasírujte celý prsník. Ak narazíte na stuhnuté či bolestivé miesto, zmiernite tlak a venujte miestu viac času. Postup opakujte na druhom prsníku. Masáž každého prsníka by mala trvať 2-3 minúty, v prípade potreby dlhšie.
Masážny olej pri dojčení neobsahuje žiadne éterické oleje, preto je úplne bezpečný aj pre dojčené bábätko. Obsahuje zmes bio rastlinných olejov so skvalanom, ktoré dodávajú pokožke pŕs potrebnú výživu a podporujú jej pružnosť.
Masáž pŕs je zároveň ideálnou príležitosťou ako prežiť chvíľku relaxácie. Naladí vás na potreby vášho tela, navodí príjemné pocity a upokojí myseľ. Pocit vnútorného pokoja a uvoľnenia je dôležitou súčasťou úspešného dojčenia. Olej je ideálnym prípravkom v starostlivosti o prsia počas tehotenstva a dojčenia a využijete ho aj v starostlivosti o pokožku bábätka či na detskú masáž. Účinky masážneho oleja pri dojčení tiež ideálne doplníte pitím Čaju pre dojčiace mamičky, ktorý zmierňuje nadúvanie a podporuje tvorbu mlieka.
Keď mlieko zatvrdne
Ak sa vám v prsníkoch objavia drobné bolestivé hrčky, pravdepodobne ide o tzv. retenciu mlieka. V prípade takýchto ťažkostí použite Masážny olej na prsia s účinnými éterickými olejmi levandule, harmančeka rímskeho a čajovníka, ktorý pomáha s uvoľnením hrčiek a zmierňuje tlak, ktorý sa v prsiach vyskytuje. Kombinácia rastlinných a éterických olejov pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť v mieste retencie.
Masáž bolestivého prsníka vykonávajte tesne pred každým dojčením. Prsník nahrejte teplou vodou a olej rozotrite na prsník, nie však na dvorec a bradavku, a dlaňou a všetkými prstami jemnými, ale pevnými krúživými pohybmi starostlivo premasírujte stvrdnuté miesto, potom postupujte smerom od kraja prsníka dostredivo ku dvorcu, pričom na každom mieste prsníka urobte aspoň desať krúžkov. Dojčenie vykonávajte v takej polohe, aby mohlo bábätko vysať uvoľnené mlieko (brada by mu mala smerovať k hrčke).
Masážnu zmes s éterickými olejmi však neodporúčame používať dlhodobo, aby malo bábätko možnosť cítiť prirodzenú vôňu matky a materského mlieka.