Bonding aneb první společné momenty - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

9 mesiacov tvorí mamička s bábätkom jednu bytosť. Pôrod všetko zmení, ale prerušenie tohto vzácneho puta, by malo prebiehať postupne. Hneď v prvých okamihoch po privedení novorodenca na svet je preto čím ďalej tým viac podporovaný tzv. bonding. Vďaka nemu môže bábätko cítiť dôverne známe teplo a vôňu mamičky, tlkot srdca a bezpečie známeho prostredia ihneď po narodení. O všetkých prednostiach bondingu sme sa rozprávali s pôrodnou asistentkou Eliškou Štěpančikovou.

Dochádza k bondingu automaticky po každom pôrode alebo sú na jeho naštartovanie potrebné špecifické podmienky?

Bonding po pôrode nie je vždy pravidlom. Ihneď po narodení je nutné zhodnotiť aktuálny stav dieťaťa – predovšetkým jeho životné funkcie, Apgar score (okamžité zhodnotenie zdravotného stavu novorodenca) alebo prípadné iné potreby, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť. Samozrejmosťou by malo byť zaistenie dostatočného tepla v miestnosti, kde sa dieťa narodí. Podľa aktuálnych štúdií sa však odhaduje, že až 80 – 90 % novorodencov sa narodí ako fyziologických, to znamená bez závažných zdravotných komplikácií alebo vrodených chýb, ktoré by vyžadovali okamžitú lekársku starostlivosť. Také deti potom môžu bonding (teda priamy kontakt kože na kožu) zažiť ihneď po narodení. Skúsený zdravotník by mal rozpoznať na základe obyčajného pozorovania, kedy je možné neprerušovať bonding a kedy je naopak nutné zasiahnuť. Niektoré vyšetrenia novorodenca sa tesne po pôrode môžu vykonávať aj priamo na tele matky.

Prečo je bonding vôbec dôležitý?

Čím ďalej tým viac je dnes podporované začať bonding ihneď, akonáhle to zdravotný stav matky a novorodenca umožňuje. Prináša totiž množstvo výhod ako pre mamičku, tak pre bábätko. U dieťatka podporuje stabilizáciu srdcového rytmu, dýchania, telesnej teploty a rozvoj imunity. U mamičky dochádza počas bondingu k vyplaveniu prirodzeného oxytocínu, ktorý má významný vplyv na retrakciu maternice (jej postupné zmenšovanie), pôrod placenty, nižšiu mieru krvácania a budovanie pevného vzťahu s bábätkom. Nie nadarmo sa hovorí, že oxytocín je hormón lásky. Preto je podpora bondingu taká dôležitá. Osobne vnímam bonding aj ako odmenu pre mamičku, ktorá sa teší, keď bude mať svoje bábätko v náručí. Príde mi to ako taká dohra a zároveň začiatok niečoho nového. Pôrod je intímna udalosť, pri ktorej ženy často potrebujú príjemnú dohru. Pokiaľ navyše rodička zažila náročný pôrod a praje si po ňom nerušený bonding, môže jej viac pomôcť zabudnúť na to, čo sa pred pár minútami odohralo.

Môže k bondingu dôjsť aj po cisárskom reze alebo u predčasne narodených detí?

Áno, bonding je možný aj po cisárskom reze alebo u predčasne narodených detí, záleží však na niekoľkých faktoroch. Patrí medzi ne stabilizácia zdravotného stavu novorodenca, keď dieťa nie je ohrozené na živote, a tiež aktuálny stav rodičky, osobný prístup zdravotníckeho personálu a samotná filozofia nemocničného zariadenia. Pokiaľ mamička po cisárskom reze nemôže ihneď začať bonding s bábätkom, môže byť bezprostredne priložené na hruď otecka, alebo aj inej blízkej osoby. U detí narodených veľmi skoro sa potom využíva metóda tzv. klokanovania. Ide o bonding prispôsobený aktuálnemu zdravotnému stavu a potrebám dieťaťa a prebieha viac postupne.

Ako správne bonding prebieha, a ako s ním pokračovať počas šestonedelia?

Akonáhle žena porodí, je nahé bábätko okamžite priložené na jej holú hruď. V miestnosti je pokoj, intímna atmosféra a minimum ľudí okolo. Dieťatko sa jemne osuší látkovou plienkou a okamžite sa zakrýva teplou dekou, navlieka sa čiapočka na hlavičku. V prípade potreby sa obaja, mamička s bábätkom, zakryjú ešte spoločnou perinou. Nastáva prvé zoznamovanie, očný kontakt, dotyky a veľká úľava. Do jednej hodiny od narodenia, respektíve do jednej hodiny prebiehajúceho bondingu, by sa malo dieťa prisať. Celkovo by prvý bonding mal prebiehať na pôrodnej sále po dobu dvoch hodín, počas tzv. štvrtej doby pôrodnej. Toto je ideálna schéma správneho bondingu. Pokiaľ tento prvotný bonding nie je možné uskutočniť ihneď po narodení, dá sa dohnať aj neskôr na popôrodnom oddelení. Prebiehať môže obdobne – podporuje sa opäť kontakt skin-to-skin, kontakt kože na kožu. Zaistenie bezpečnosti dieťaťa je zásadné a pomáha k nemu dostatočné poučenie mamičky.

Bonding môže byť tiež súčasťou celého šestonedelia. Je škoda, keď je vnímaný iba ako položenie dieťaťa na mamičku tesne po pôrode. Príjemné, upokojujúce chvíle a pocit blízkosti je možné opakovať aj doma – stačí, keď bábätko zostane iba v plienke a mamička alebo otecko si ho priložia nahé na svoju nahú hruď. Dostatočné teplo pre bábätko je možné zaistiť primeranou teplotou v miestnosti a prikrývkou, a týmto spôsobom spolu môžu odpočívať podľa potreby.

Aký vplyv má bonding na úspešné dojčenie a čím prípadne dojčenie ešte podporiť?

Bonding výrazne zvyšuje šancu na úspešné dojčenie. Vzájomná blízkosť matky a dieťaťa znižuje stres a napomáha k vyplaveniu prirodzeného oxytocínu, čo spôsobuje uvoľňovanie materského mlieka z pŕs. Okrem bondingu napomáha dojčeniu aj prax rooming-in, teda nepretržitý pobyt dieťaťa s matkou, ideálne hneď po pôrode. Blízky kontakt a ďalšie vzájomné spoznávanie upevňuje emocionálnu väzbu, uľahčuje dojčenie na požiadanie dieťaťa a väčšinou zvyšuje psychickú pohodu matky. Mamičky majú tiež väčšiu možnosť začať budovať svoje sebavedomie v starostlivosti o bábätko od prvých chvíľ. Ako pôrodná asistentka a laktačná konzultantka by som chcela upozorniť, že toto obdobie môže byť veľmi náročné na spánkový deficit vzhľadom na to, že bábätko môže v týchto dňoch a nociach vyžadovať častejšie prikladanie. Táto situácia okrem iného vzniká z dôvodu potreby dobrého naštartovania laktácie. Je dobré mať na pamäti, že ide o prirodzený jav a počas dňa si nájsť čas na odpočinok. V tomto období dochádza aj k väčšej hormonálnej disbalancii, preto by som ako prvú pomoc každej mamičke odporučila Inhalačnú tyčinku proti stresu alebo Kvetovú vodu BIO ruža.

Podpora dojčenia súvisí tiež so správnou polohou pri dojčení a správnym prisatím. V prvých dňoch, pri snahe o väčšiu stimuláciu mliečnych žliaz, sa odporúča počas jedného dojčenia prikladať dieťa na obe prsia, a to na základe signálov hladu dieťaťa. Platí pravidlo: čím častejšie sa dieťa prikladá, tým viac mlieka sa tvorí. Tvorbu materského mlieka môžu mamičky podporiť aj popíjaním príjemnej zmesi bylín v Čaji pre dojčiace mamičky. Rovnako tak sú vhodným pomocníkom aj masáže pŕs. V prípade potreby pomáha aj konzultácia s profesionálnou laktačnou poradkyňou/konzultantkou, ktorá môže mamičke ponúknuť praktické rady aj psychickú podporu.

Aké sú vaše skúsenosti s prístupom k bondingu v českých pôrodniciach?

Mám skúsenosti s praxou vo Fakultnej nemocnici Brno, kde je bonding plnohodnotnou súčasťou pôrodnej starostlivosti. Výnimky tvoria iba závažné okolnosti. Podľa môjho názoru sa situácia v českých pôrodniciach zlepšuje a bonding sa stáva čoraz viac samozrejmou súčasťou starostlivosti o rodičky a ich deti.

Bc. Eliška Štěpančiková vyštudovala odbor pôrodnej asistencie na Lekárskej fakulte MUNI Brno. Absolvovala množstvo odborných kurzov a seminárov a od roku 2023 pracuje v nemocnici Dolný Kubín na Slovensku. Poskytuje aj odborné konzultácie, terapie, baby masáže alebo laktačné poradenstvo. Viac sa dozviete na elapa.sk.

Zákaznický servis

(+420) 412 383 421

Pondelok–piatok: 8.00–17.00

nobilis@nobilis.cz


Povinnú publicitu dotačných projektov Nemovitosti Nobilis Tilia, OP PIK, Nemovitosti Nobilis Tilia, TECHNOLOGIE Nobilis Tilia, Odborné posúdenie abrazivity zubnej pasty a Stanovenie penetrácie účinných látok nájdete TU.

© 2024
Laboratóriá prírodnej kozmetiky, Vlčí Hora 147 407 46 Krásná Lípa | IČ: 25497006 | DIČ: CZ25497006
Nobilis Tilia je zapísaná v Obchodnom registri, vedenom Krajským súdom v Ústí nad Labem oddiel C, vložka 21050.
Vývoj v inspirum, internetový obchod inspishop.