Pocit ako v brušku u mamičky. Blízky vzájomný kontakt. Istota a bezpečie. To sú len niektoré z predností, ktoré má nosenie detí v šatke alebo v nosiči. Tými ďalšími je aj správne držanie tela, lepší spánok alebo menej plaču. To už sú silné argumenty, prečo nosenie detí zapojiť do starostlivosti. Že nejde len o trend doby, ale o veľmi prínosnú metódu pri vývoji detí, potvrdzujú mnohí odborníci. Na všetko, čo na začiatku musíte vedieť, sme sa spýtali Jany Gebauerovej Havelkovej, zakladateľky značky Jožánek, ktorá je okrem iného aj výrobcom detských ergonomických nosičov.
1. Prečo by mala mamička svoje bábätko nosiť?
Každá mamička viac či menej bábätko nosí, myslené teda na rukách. Je úplne prirodzené a automatické napr. plačúce bábätko ponosiť, pretože bábätko sa pri fyzickom kontakte s mamičkou (alebo inou blízkou osobou) upokojí. Nosenie na rukách je však fyzicky náročné, pri rastúcej váhe dieťaťa z neho ľahko môže mamičku začať bolieť chrbát. Mamička tiež nemá voľné ruky, môže sa teda v tej chvíli venovať len dieťaťu.
Nosenie v nosiči plní rovnaké hlavné funkcie, teda dáva dieťatku pocit bezpečia. Dieťa je naprogramované tak, aby vyžadovalo kontakt s matkou, je to sebazáchovný proces, myslené z hľadiska prežitia. Rovnako tak dáva nosenie pocit bezpečia aj mamičke, ktorá má dieťa pod kontrolou, počuje ho dýchať, ľahko rozpozná, keď dieťa potrebuje nakŕmiť, zaspať... Príroda to dokonca zariadila aj tak, že pokiaľ je mamička v tesnom kontakte s dieťaťom, čuchom vníma intenzívnu vôňu vychádzajúcu z jeho hlavičky a posilňuje to jej materské pudy, čo má pozitívny vplyv aj na tvorbu mlieka.

2. Môžete viac popísať správnu polohu bábätka v nosiči alebo šatke a jej vplyv na držanie tela a fyzický vývoj dieťaťa?
V správnom nosiči má dieťa ergonomickú polohu, ktorá vyzerá tak, že dieťa má doširoka roztiahnuté nožičky, kolienka sú vyššie ako bedrá (pri pohľade zozadu majú nožičky tvar písmena M), panva je podsadená. Táto poloha nožičiek je úplne ideálna pre správny vývoj bedrových kĺbov a dozrievanie bedrových jadierok, mnohokrát môže nahradiť aj tzv. široké balenie, ktoré niektorým deťom odporučí ortopéd. Bedrá sa v tejto polohe správne prekrvujú. S podsadenou panvou sa prirodzene zaguľacuje chrbát, ktorý potom pri pohľade zboku pripomína tvar písmena C. Mamičky sa tiež často pýtajú na vertikálnu polohu dieťaťa, či mu nemôže skôr uškodiť. V ergonomickom nosiči, ktoré je správne vybrané podľa veľkosti dieťaťa, sa toho nemusíte báť. Bábätko má na rozdiel od nás dospelých voči telu veľmi veľkú a ťažkú hlavu a nemá ešte dostatočne vyvinuté svaly krčnej chrbtice, ktoré by ju spoľahlivo udržali. Ergonomické nosiče sú látkové, látka je pevná, ale nie vystužená, teda umožňuje dieťaťu prirodzené zaguľatenie chrbtice a ako sa do nosiča celá chrbtica opiera, váha ťažkej hlavičky sa prenáša do celej dĺžky chrbta. Vďaka podsadeniu panvy nie je v napätí ani panvová oblasť. Nosenie v ergonomickom nosiči je pre dieťa preto veľmi pohodlné.
3. Spomínate ergonomické nosiče, na trhu sú dostupné teda aj „neergonomické“ nosiče? Aký je medzi nimi rozdiel?
V nosiacej komunite sa neergonomickým nosičom hovorí tzv. visidlá. To sú nosiče, ktoré bežne kúpite napríklad v predajniach kočíkov. Poznáte ich tak, že chrbtová opierka nosiča je vystužená, neumožňuje tak prirodzené zakrivenie chrbtice a tým vertikálne odľahčenie. Medzi nohami je potom nosič veľmi úzky a neumožňuje široké roztiahnutie nožičiek s kolienkami nad bedrami. Panva tak nie je podsadená a všetka váha dieťaťa sa tak prenáša na panvovú oblasť a dieťa tak „visí“ za rozkrok. Takýto nosič nie je pre dieťa pohodlný, dieťaťu môže vyhovovať len krátkodobo kvôli fyzickej blízkosti rodiča, ale o pohodlí nemôže byť reč.

4. Na trhu sú dostupné tiež šatky na viazanie. Podľa čoho si má mamička zvoliť správny produkt?
Pokiaľ mamička hľadá niečo, čo rýchlo nasadí a ide, odporúčam nosič. Ten by mala vybrať podľa veľkosti dieťaťa a jeho veku. Výrobcovia spravidla pri nosičoch uvádzajú buď ideálnu výšku dieťaťa alebo približný vek. Sama som tiež milovníčka šatiek, ktoré sú veľmi univerzálne a nikdy nie sú dieťaťu malé. Perfektná je šatka na nosenie väčších detí na chrbte, ktoré je možné v šatke umiestniť vyššie ako v nosiči. Pokiaľ mamička kúpi šatku strednej gramáže, vydrží jej pokojne na celé nosiace obdobie, ale spravidla sa tiež kupuje viac šatiek, pretože tie s väčšou gramážou sú nosnejšie a teda pohodlnejšie s ťažšími deťmi. Zase sa ale horšie prispôsobujú úplne malému bábätku. Asi tá najväčšia nevýhoda šatiek je, že ich treba viazať. Aj keď existujú rýchle úväzy, tak aspoň jeden je skrátka potrebné sa naučiť, čo môže byť problém napríklad pre ďalšie nosiace osoby (oteckov, babičky), ktorí by v nosiči napríklad chvíľku radi ponosili, ale šatku uviazať nezvládnu. Viazanie šatky tiež zaberie viac času ako nasadenie nosiča, čo treba s dieťaťom, ktoré je potrebné rýchlo upokojiť, môže byť trochu stresu navyše. Viazanie šatky vonku za zlého počasia je tiež kapitola sama o sebe.
5. Pre aké staré deti je nosenie vhodné a ako často ho zapájať do denného života?
Na trhu je mnoho nosičov vhodných už od narodenia. Čím viac rodičia nosič zapoja, tým lepšie. Novorodenecké nosiče obvykle vydržia tak do 1 roku veku dieťaťa. Pokiaľ sa rodičia rozhodnú v nosení pokračovať aj potom, bude potrebné nosič vymeniť za väčší, robustnejší batoľací nosič. Veľa nosičov je taký univerzál pre deti od cca 3–4 mesiacov a vydrží obvykle tak do 1,5 roka až 2 rokov. Samozrejme je potrebné dieťaťu dať priestor, aby mohlo objavovať svet a rozvíjať sa aj mimo nosiča a o to „požiada“ dieťatko samo.
6. A v poslednom rade, môžete zhrnúť benefity nosenia bábätka pre mamičku a otecka?
Pokojnejšie dieťa, nonstop dohľad nad dieťaťom, voľné ruky (napríklad pre staršie dieťa alebo ľahké domáce práce), väčšiu nezávislosť (chôdza po schodoch, obchodoch, na výletoch po horšie zjazdných cestách). A v neposlednom rade radosť z blízkosti, ktorá je spoločná ako pre mamičku, tak aj pre bábätko.